Uisutaja, kes lendab rattaga
Viiskümmend kaks aastat tagasi oli Eesti tõeline kiiruisutamise maa: 1964. aasta talvel krooniti kiiruisutaja Ants Antson Innsbruckis olümpiavõitjaks. Samal talvel püstitas Antson 3000 meetri distantsil maailmarekordi ja tunnistati maailma parimaks kiiruistutajaks.
Nüüd, veidi rohkem kui pool sajandit hiljem, pürib kiiruisutamise tippu Adavere tüdruk Saskia Alusalu.
38-kordse Eesti kiiruisutamise meistri 23-aastase Alusalu nimel on selle ala rekordid kõikidel distantsidel: 500, 1000, 1500, 3000 ja 5000 meetris –, ta on rekoreid parandanud kokku seitsmekümne seitsmel korral. Alusalu on viinud Eesti kiiruistamise taas maailmakaardile: pärast 75 aastast pausi esindas Alusalu Eestit Euroopa meistrivõistlustel Norras ning möödunud talvel maailmameistrivõistlustel Hollandis sõitis Alusalu välja 10. koha.
Esimesed uisusammud tegi Alusalu jääl kaheaastaselt. Isa ettevõtmisel käis terve pere igal talvel järvel või Adavere uisurajal uisutamas.
Treeninguid alustas Alusalu Adavere jääl kiiruisufanaatiku Väino Treimani juhendamisel. Juba Treimani korraldatud võistlustel oli Alusalu eesmärk olla kõige kiirem. Juba 14-aastaselt esimese Eesti rekordi püstitand Alusalu sõnul peab kiiruisutaja olema edu saavutamiseks tugev nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Kiiruisutamine on väga tehniline ala ning suurema osa ajast, kui ta treenib või võistleb, mõtleb ta tehnikale. Alusalu põhidistants on 3000 meetrit.
Alusalu on treeninud nii Inzelli kiiruisuakadeemias Saksamaal kui ka Hamaris Norras. Praegu on tema koduhall Euroopa parim kiiruisukeskus Saksamaal, mis asub Münchenist vaid 100 kilomeetri kaugusel.
Kuhu soovitad talvel reisida?
Kuna elan suurema osa ajast Saksamaa, siis tahaks reisida koju, Eestisse. Aga neile, kes plaanivad Eestist mõnda teise riiki sõita, soovitan külastada Münchenit. München on väga ilus ja huvitav linn ning kohe selle külje all on Alpid, mis pakuvad nii matka-, rattasõidu- kui ka suusatamisvõimalusi. Matkamine või rattaga sõitmine mägedes annab palju häid emotsioone ja elule hoopis teise mõõtme.
Kolm asja, mis sul reisides alati kaasas on?
Mul on alati kaasas uisud ja jalgratas, mis on eraldi kohvrisse pakitud. Suure osa minu reisikoti sisust täidabki varustus. Sageli reisin kahe-kolme suure kotiga.
Alati on mul kaasas ka trennipäevik. Mulle meeldib oma mõtteid paberile kirjutada. Ja muidugi on kaasas pass, rahakott ja telefon.
Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2016.