Uhke sadamalinn Hamburg
Euroopa ühe suurima sadamalinna, Hamburgi ajalugu paistab välja igal sammul – olgu selleks siis muljetavaldav piirkond uhkeldavate laevadega Elbe jõe ääres, kanalite rägastikku ääristavad maailma suurimad laokompleksid või tänaseni kestev elav kauplemistraditsioon kuulsal kalaturul.
1241. aastal oli just Hamburg ühes Lübeckiga üks Hansa Liidule alusepanijatest ning on siiani püsinud kaubanduse- ja tehnoloogiavaldkonna esirinnas. Kõige paremini iseloomustab linna uuendusmeelsust veel ehitusjärgus Hafen City kvartal, mis peaks valmides pakkuma elukohta 12 000 ning töökohta 40 000 inimesele. Kesklinna rajatava kvartali ehitust alustati 2001. aastal ning juba praegu on sinna kolinud mõned rahvusvahelised suurfirmad, nagu Kühne & Nagel ja Unilever, tarkvaraettevõte SAP ning arvukad start-up’id. Hafen City pärliks on aga seal 2017. aastal avatud Elbphilharmonie kontserdimaja.
Kuigi Hamburg ei ole päris merelinn, annab Euroopa suuruselt teise sadama lähedus ning aktiivne kaubandustegevus sellest siiski aimu. Samuti armastavad hamburglased tõeliste randade puudumisest hoolimata vee ääres aega veeta. Üheks linlaste lemmikkohaks on kesklinnas Binnenalsteri järve ääres kulgev Jungfernstiegi promenaad. See on populaarne lõunapausi pidamise koht naabruses töötavatele kontoriinimestele, turistidele aga mõnus puhkepaik lähedalasuvatest ostutänavatest. Õhtu saabudes muutub järveäärne romantiliselt valgustatud jalutuskohaks, eriti jõuluajal.
Teine koht, kus linn end sadamale tõeliselt avab, on St. Paul Landungsbrückenit ümbritsev ala. Omaette vaatamisväärsus on sadama transpordisõlme juurest alguse saav Elbe tunnel, mis viib Elbe jõe alt läbi otse sadamapiirkonda ning mille otsast väljudes avaneb linnale hoopis teistmoodi vaade. Sarnast vaadet nägid 20. sajandi sadamatöölised, kes kasutasid omaaegse inseneritehnika saavutusena valminud tunnelit selleks, et hõlpsalt sadamas tööl käia. St. Pauli kai ümbruses on arvukalt söögikohti, kuid eriliselt mõnus on Strand Pauli – kogu aasta avatud lõunamaise meeleoluga rannaklubi, kus saab ka viimaste soojade ilmadega nautida kokteile, õues einestamist, mõnusat meretuult ning rannatoolil lesides mööduvaid laevu vaadata. Sarnane kohalike seas populaarne rannaklubi on ka kesklinnast pisut eemal asuv Strandperle.
Nagu igas korralikus saginat täis sadamalinnas, keeb ka Hamburgis elav kultuurielu. Kuulsaim näide on muidugi sealne Reeperbahn – paheline punaste laternate tänav arvukate ööklubide ja muud sorti meelelahutusasutustega. Möödunud sajandil oli just Hamburg koht, kus biitlid kogusid rahvusvahelist esinemiskogemust ning said esimest korda maitsta rock’n’roll’i elu. Kultusbändi seotust Hamburgiga meenutab siiani biitlite monument Reeperbahni ja Große Freiheiti ristmikul. Võimalusi õhtuid muusikaga sisustada leidub Hamburgis kadestamisväärselt palju – seal esinevad tihti nii maailmanimega superstaarid kui ka vähemtuntud, peavoolust eristuvad muusikud. Praegu kannavad linna kultuurivaimu edasi St. Pauli ja Schanzenvierteli kvartalid, kust leiab nii disainerpoekesi, galeriisid kui ka võluvaid söögikohti.
Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis 2017