Peterburi - Keisri tõeks saanud unistus
Peterburi on ainulaadne linn. Just seepärast on see ühtviisi populaarne reisisiht nii venelaste kui ka eurooplaste seas. Peterburi eristub kõigist teistest Venemaa linnadest ning samas ka kõigest sellest, mida Euroopas oled harjunud nägema. Miks see nii on?
Tõenäoliselt on põhjuseks linna unikaalne sünnilugu. Peterburi on rajatud nullist ilmselt kõige ebamugavamasse kohta, kuhu üldse linna ehitada – sisuliselt sohu, mille Venemaa oli äsja Rootsilt sõjatrofeeks saanud. Sellele vaatamata kujundati Peterburi kohe pealinnaks.
Tsaar Peeter I, keda tuntakse ka Peeter Suurena, oli üks kõige vastuolulisemaid isikuid Venemaa ajaloos ning on kindlasti ajalukku jäänud kõige silmatorkavama reformijana. Ta unistas uuest Venemaast – impeeriumist, mis vastab kõiges moodsa Euroopa standarditele, alustades moest ja soengutest kuni armeestruktuuri ja valitsemisstiilini välja. Peeter I tehtud muudatused olid drastilised. Üheks neist oli ka otsus, et pealinn tuleb liigutada Moskvast, vana Venemaa traditsioonide kantsist, vast ehitatud Peterburisse.
Tuliuues linnas segunesid Vene traditsiooni järgi ülepaisutatult keiserlik sümbolism ning Peeter I muljed Euroopa linnadest nagu Amsterdam, London ja Viin. Kogu linn planeeriti piinliku täpsusega ning Euroopa ja Vene arhitektide koostöös. Tulemuseks on terviklik linnapilt, millesarnast ei kohta üheski teises, loomulikus tempos arenenud linnas, kus kõik pole olnud algusest peale kesksele plaanile allutatud. Ja kõik see kokku ongi taganud Peterburi ainulaadse ilme ja atmosfääri – mitte läbini euroopaliku, aga kindlasti mitte ka venepärase.
Kohad Peterburis, mida ei tohi vaatamata jätta
Peeter-Pauli kindlus
Just siit sai Peterburi alguse – selles Neeva kaldal kõrguvas kindluses. Esialgu jõge kontrolliv sõjaline kindlus muudeti hiljem vanglaks, kuhu heideti põlvkondade kaupa revolutsionääre ja vabamõtlejaid. Siin, Peetri impeeriumi sünnikodus, panid nad alguse paljudele mõtetele ja raamatutele, mis 20. sajandil taas kord riiki põhjalikult muutsid.
Iisaku katedraal
Üks kõige olulisemaid Peterburi maamärke. Külvatud üle lugematute kujukeste, ikoonide ja kuldornamentidega, võib see sind tundideks ja päevadeks lõksu püüda, kui sul peaks tekkima tahtmine neid kõiki lähemalt uurida. Kindlasti roni trepist üles ja naudi kuplijalami galeriist avanevaid vaateid, mis on parimad linnas. Hetkel tegutseb katedraalis veel muuseum, mis pakub põhjalikku ekskursiooni, ent mõni aeg tagasi otsustasid kohalikud võimud katedraali vene õigeusu kirikule tagasi anda, mis ilmselt tähendab, et muuseum peab kolima. Vene meedia andmetel juhtub see juba juulis – nii et kiirusta!
Kaasani katedraal
Iisaku katedraali ilmselt lähim võistleja, mis on kujundatud Vatikani Püha Peetruse basiilika järgi. Kaht neljast tiivast ei ehitatud iial lõpuni, kuid hoone on sellele vaatamata hiiglaslik ja imeilus. Käsu selle rajamiseks andis Paul I, üks Venemaa kummalisemaid ja õnnetuma saatusega valitsejaid. Ta oli Malta ordu suurmeister ning tundis suurt huvi vabamüürlaste pärandi vastu, kuid hukkus juba 46-aastasena riigipöördes. Võta endale asjatundlik giid ning sa üllatud, kui palju on selles veneõigeusklikus katedraalis vabamüürlaste mõistatusi ja sügavat sümbolismi.
Talvepalee
See paik väärib vähemalt tervet päeva, eriti kui sind huvitavad kaunid kunstid. Varem Vene keisrite talvise residentsina kasutatud hoone on tänapäeval klassikaline kunstimuuseum, kus on vaatamiseks väljas üks maailma parimaid kogusid. Ja isegi kui sa ei ole eriline kunstinautleja, väärib Vene õukonna pillav luksus vaatamist. Tugevad muljed on garanteeritud.
Avatavad sillad
Peterburis on kokku 342 silda. Erilist tähelepanu väärib neist 22 – need on avatavad sillad, linna veel üks tuntud maamärk. Navigatsioonihooajal avatakse sillad öösiti, et laevad saaksid Neevat mööda üles- ja allavoolu läbi linna liikuda. Sa lihtsalt pead jälgima, kuidas sildu tõstetakse! Vali ükskõik milline sild välja või rendi hoopis auto ja sõida mööda kallast, et jälgida kõiki ükshaaval. Pakutakse ka ekskursioone sildade sisemusse, et näha, kuidas avamismehhanism töötab.
Hoia sildade avanemise graafikut käepärast ka siis, kui kauaks linna peale jääd, sest võib-olla pead siis öömajale pääsemist varaste hommikutundideni ootama: kui sillad on üles tõstetud, muutuvad teatud piirkonnad Peterburist täielikult ligipääsmatuks.
Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017