3 vaadet Amsterdamile

Text: Anu Vane Published: 10 / sept / 2017

Kas avastada Amsterdami ratta seljast, paadist või hoopis omal jalal? Siin on 3 meest, 3 liikumisviisi ja 3 vaadet sellele imelisele linnale.

webp net resizeimage WhHuE
amsterdam 1269462 1280

AMSTERDAMI 17. SAJANDIL EHITATUD KESKLINN ON UNIKAALNE, sest see on tänaseni säilinud praktiliselt muutumatuna. Laohooned, kanalid ja sillad on 400 aastat vanad, aga elu nende ümber käib ajaga kaasas. Amsterdamis valitseb eriliselt lahe ja lõõgastust täis atmosfäär, osalt ilmselt ka seetõttu, et linnas ei ole praktiliselt üldse autode põhjustatud liiklusummikuid – enamik amsterdamlasi liigub ringi jalgratta või paadiga või hoopis jalgsi. Millist liikumisviisi aga eelistada, kui saabud linna külalisena?

Miks peaksid avastama Amsterdami just…

… jalgrattal?

Thijs Bakker (vanemjalgrattur ja ekskursioonijuht, WE BIKE AMSTERDAM): "Mina usun, et kui tahad kogeda Amsterdami sellisena, nagu see tegelikult on, peaksid kindlasti võtma linnaga tutvumiseks jalgrattatuuri. Jalgratas on amsterdamlaste põhiline liikumisvahend. Nad sõidavad rattaga tööle, kooli, sõprade juurde. Nad käivad rattaga poes, teatris, kinos, baaris ja restoranis. Jalgrattad on nagu verelibled, mis mööda linna tuiksooni ringi kihutavad. Just jalgrattaga pääsed linna päriselt sisse, näed turistipiirkondadest kaugemale ja mõistad seda sügavamalt."

… paadi pardalt?

Jesse Cohen (kaasomanik ja kontraadmiral, THOSE DAM BOAT GUYS): "Amsterdam ongi ehitatud vee pealt vaatlemiseks! Linna ikooniline siluett oli ammustel aegadel esimene asi, mida kaugelt maalt tulnud meresõitjad saabudes nägid. Pealegi, pärast teravaid elamusi, mida turistid jalgrataste, busside, taksode, autode, trammide ja ringilendavate stroopwafel’ite eest kõrvale põigeldes saavad, on rahulik paadisõit täiuslik lõõgastus. Saad rahus keskenduda linna toreda, ehkki veidra ajaloo ja kultuuri tundmaõppimisele, ilma et peaksid kogu aeg surmale silma vahtima."

amsterdam 1346488 1280

… jalutades?

Sergio Monni (omanik ja linnagiid, FREEDAM TOURS): "Amsterdam koosneb ringidest. Esimene, kõige sisemine ring on keskaegne linnasüda, mida on kindlasti parim avastada jalgsi. Teist, 17. sajandist pärit kanalite ringi võib uudistada nii jalgsi kui ka paadiga. Kõige ilusam osa sellest on ühtlasi vanim, Brouwersgrachti ja Raadhuisstraati vaheline ala. Siin on kõige maalilisemad kanaliteäärsed majad ja vaated. Kolmandat, 19. sajandist pärit ringi on aga tõenäoliselt kõige parem avastada jalgrattal – nii lihtsalt jõuab rohkem."

Millised on Sinu enda lemmikpaigad Amsterdamis?

Thijs Bakker: Mulle väga meeldib sõita jalgrattaga üle Prinseneilandi vaiksete kanalite. See endine sadamapiirkond ei pelgalt üks Amsterdami ilusamaid kante, vaid ka vähem tuntumaid. Seetõttu on siin alati tunne nagu pühapäeva hommikul – vaikus, rahu ja maaliline ilu. Eriti lahe on sõita rattaga üle seal asuva, linna kõige väiksema silla De Drie Haringenbrug.

 

AMSTERDAM ON EHITATUD VEE PEALT VAATLEMISEKS

Jesse Cohen: "Üks mu lemmikpaadisõidukohti on Groenburgwal. See on väike elumajadega piiratud kanal, mis on nii osavalt sumisevasse linnasüdamesse peidetud, et kui ei teaks, ei oskaks seda iial sealt otsida. Kanalit ääristavad puud, mis aastaajati on täiesti eri nägu, ning kaugel kanali otsas kõrgub Zuidertoren, mis paistab kohevate-kogukate puude vahelt iga hetk kanalisse pudenevat."

Sergio Monni: "Mulle meeldivad Lindengrachti ja Noordermarkti turud Jordaani linnaosas. Sealt võib leida kõiksugu asju värskest kohalikust toidust lillede ja antiigini välja. Turumelust puhkamiseks võib kohvipausiks sisse astuda vanasse Hollandi kohvikusse nimega Thijsen, kus pakutakse linna parimat õunapirukat. Lähedal asuv Winkeli kohvik on küll kuulsam, aga kui sa just ei taha olla pirukaselfisid tegevatest turistidest ümber piiratud, soovitan soojalt Cafè Thijsenit."

Kõige lahedam koht, kus lõunat süüa?

Thijs Bakker: "Lõunatan aeg-ajalt STORKis. See asub IJ järve kaldal vanas tehase laohoones ning pakub linna parimaid kalaroogasid. Trendikas ja maitsev!"

Kõige lahedam koht, kus lõunat süüa?

webp net resizeimage zprLC
webp net resizeimage eSCLE

Jesse Cohen: "Pllek või Ceuvel Noordi linnaosas. Mõlemale saab paadiga ligi ja olgem ausad, see on palju lahedam kui bussiga minna. Mõlemas on väga hea toit, aga erinevad filosoofiad – üks on rohkem hipster ja teine rohkem hipi."

Sergio Monni: "Soovitaksin imeliste vaadetega, aga taskukohast paika – Blue Amsterdam. Või kui kõrgust kardad, siis Hanneke's Boom – böömi õlletoa stiilis söögikoht, kust avaneb kena vaade vanale sadamale ja Nemo teadusmuuseumile."

Amsterdamis valitseb eriliselt lahe ja lõõgastust täis atmosfäär.

Kohustuslik vaatamisväärsus, millega tutvumata ei saa Amsterdamist lahkuda?

webp net resizeimage DZ7OH
webp net resizeimage 9mdO0

Kui sulle sõbrad Amsterdami külla tulevad, kuhu sa neid alati viid?

Thijs Bakker: "Mulle meeldib sõita praamiga NDSMi dokkide juurde Põhja-Amsterdamis. Selles endises tööstuspiirkonnas oli väga palju laevaehitustehaseid. Hooned on tänagi alles, aga neis tegutsevad nüüd kõiksugu loovettevõtted, põnevad baarid ja restoranid, toimuvad üritused ja festivalid. Näiteks Noorderlicht on päikeselisel pärastlõunal mõnus paik ühe õlle võtmiseks."

 

Jesse Cohen: "Kuhu minna, oleneb sõpradest, aga paadiga lähme kindlasti sõitma. Näiteks Brouwerij’t IJ – pruulikoda, mis asub vanas veskis, või Hanneke’s Boom. Või hoopis sõidame loomaaiast mööda ja vaatame kaelkirjakuid. Või pargime paadi vanaaegse purjelaeva koopia Golden Age’i kõrvale, laiskleme niisama ja mängime piraate."

Sergio Monni: "Mulle meeldib jalutada koos esimest korda Amsterdami tulnud tuttavatega läbi Rijksmuseumi – ainsa muuseumi maailmas, mida läbib jalgrattatee. Siseneme põhjast, idülliliste kanalite poolt ja väljume avarale ja rohelisele Museumpleinile, mille ääres on Amsterdami tähtsaimad muuseumid ja kontserdimaja. Teeme kuulsate IAMSTERDAM tähtede juures selfi, siis võtame kingad ja sokid ära ning lähme murule, rohi varvaste vahel turritamas ja meeled ümbritsevat ilu neelamas. Muide, Museumplein on ka väga hea piknikukoht!"

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017