Tõstejõud, mis toimib iga ilmaga

Text: Toomas Uibo, Nordica Published: 8 / dets / 2017

Kas olete kunagi mõelnud, kuidas lennuk täpselt õhku tõuseb? Võlusõnaks on tõstejõud - rakenduvad loodusseadused oma täies ilus.

LOODUSEADUS tähendab, et mingi fenomen toimib nii-öelda iga ilmaga. Nii on ka lendamise juures asju, mis iialgi rikki ei saa minaa. Lihtne füüsika garanteerib turvalise lennureisi! Aga kuidas?

Selleks, et tiival tekiks õhkutõusmiseks vajalik tõstejõud, peab lennuk liikuma läbi õhu teatava kiirusega. Kiiruse tagavad lennukile tõusul reaktiivmootor ja laskumisel gravitatsioon.

Tõstejõu tekkimist saab kirjeldada kahe füüsikaseaduse abil: esiteks on vaja peoga šveitsi matemaatiku Bernoulli printsiipi ja kamaluga Newtoni II seadust. Seejärel on vaja spetsiaalselt disainitud kujuga lennukitiiba, et neid kaht seadust maksimaalselt ära kasutada.

Ja see on seadus, mis kehtib igavesti.

Piltlikult kirjeldades on rahulikult voolavas jões vee rõhk kõikjal sarnane. Kui aga paneme jõe keskele rändrahnu, liigub vesi selle vahetus läheduses kiiremini kui mujal. Selle Bernoulli avastaski: vedeliku või gaasi kiirenedes langeb sealt ka rõhk.

Lennuki tiiba võib võrrelda poolitatud rändrahnuga, kus ühelt poolt liigub õhk kaarega ja teiselt poolt sirgelt. Kui lennuki tiib voolavast õhust kiiresti läbi viia, tekib tiiva kumerdatud osa peale madalam rõhk, kuid tiiva all jääb rõhk muutumatuks. Rõhkude vahe on aga teatud kiirusel niivõrd võimas, et tõstab kogu lennuki üles.

Ja see on seadus, mis kehtib igavesti.

CRJ900ER

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017