Saladuslik kullakarva kevadpäike Peterburist

Text: Martiina Made Photos: Pixabay Published: 4 / juuni / 2018

EESTILE LÄHIM MAAILMA MAINEGA SUURLINN asub Neeva jõe suudmes. Peeter I käsul 1703. aastal rajatud Peterburist sai Venemaa aken Euroopasse. Suursugune ajalugu, käänulised kanalid ning müstilised valged ööd on teinud linnast Euroopa ühe atraktiivsema reisisihtkoha. Peterburist leiab endale igaüks midagi: ajalooliste väärtustega seisab kõrvuti kaasaegne metropol, kus külalist tervitavad trendikad loomelinnakud, õdusad söögikohad ja kultuurisündmused.

Peterburi-St-Petersburg-Nordica-FlyNordica

KEVADSUVISED VALGED ÖÖD PÕHJALA VENEETSIAS

Talvekülma möödudes algavad aprillikuus kanalitel ja Neeva jõel paadituurid, mis annavad samuti hea ülevaate linna ajaloost. Alustades teekonda näiteks Fontanka kaldapealselt on laevasõit lausa omaette elamus.

Täiesti põhjendatult kannab linn põhjamaa Veneetsia nime: Peterburis on kokku 93 jõge ja kanalit. Nende kohal kaarduvad omanäolised ja kaunid sillad, millest mõni kuulub lausa insenertehniliste meistriteoste hulka. Niisugune on kindlasti 1903. aastal valminud Troitski sild, mille projekteeris prantsuse arhitekt Gustave Eiffel.

Peterburi-St.Petersburg-Nordica-FlyNordica

Vaatepilt teada-tuntud sildade avamisest mõjub eriti meeldejäävalt kevadsuvisel ajal, kui Peterburile laskuvad salapärased ja poeetilised valged ööd. Nimelt maikuu lõpust kuni juuli alguseni päike peaaegu ei loojugi ning hilised jalutuskäigud võidavad iga romantiku südame. Vaatamist väärt tegevusel on tegelikult üsna argine põhjus: sild tõstetakse üles, et jõel seilavad laevad selle alt läbi saaksid.

Peterburi-Hermitaaž-St. Petersburg-Hermitage-Museum-Nordica-FlyNordica

MOODSAD LOOMELINNAKUD, MAITSEV KÖÖK JA MEELELAHUTUS

Uhke ajaloo kõrval eksisteerivad modernsed loomelinnakud. Trendiinimeste koha Etaži leiab üles Ligovski prospektilt. Endine leivatehas on täna kaasaegset loomingut ühendav kunstikeskus, kus asuvad galeriid, butiigid ja kohvikud. Kunagises puuvillavabrikus Obvodnovo kanali ääres peidab end omanäoliste poodidega loomekeskus Tkatši.

Nagu ühes suurlinnas ikka, saab seal tutvust teha igasuguse toidukultuuriga. Peterburis käies oleks aga patt traditsiooniline Vene köök proovimata jätta. Kui on soov õhtustada kunagiste valitsejate kombel, tasub külastada 19. sajandi atmosfää- riga restorani Tsar. Hubasema interjööriga koduseid maitseelamusi pakub armas Teplo Bolshaja Morskaja tänaval või Medikovi prospektil asuv Kommunalka.

Peterburi Maria teater ja Mihhailovski teater hoolitsevad iga päev selle eest, et oleks, millega külastajaid üllatada. 26. maist kuni 23. juulini toimub aga iga-aastane „Valgete ööde” festival, kus tutvustatakse parimaid palu ooperi-, balleti- ja klassikalise muusika maailmast. Peterburi linna päeva tähistatakse 27. mail, mil 315. aastapäeva puhul astuvad Paleeväljakul lavale maailmakuulsad solistid. Kevadeti on muuseumides rahvast hõredamalt, ent kui on soov osa saada ulatuslikust kultuuriüritusest, tasub 19. mail osaleda Muuseumiööl.

KUIDAS LIIKUDA?

Kuigi Peterburi kesklinn on jalakäijale parajalt mugav, viivad bussid ja metroo halva ilma korral igale poole, kuhu vaja. Neevalinna suursuguse metroo ühe korra sõidupilet maksab alla ühe euro. Ühe tunni taksosõidu eest küsitakse ligikaudu 35 eurot. Autot ei ole Peterburis mõtet rentida, sest peamised vaatamisväärsused asuvad lähestikku. Pigem on mõnus ühest kohas teise tuhiseda laenutatud jalgrattal. Plaanides linnalähedast väljasõitu, soovitatakse samuti kasutada ühistransporti.

Peterburi-rongijaam-St Petersburg-Russia-Nordica-FlyNordica

VÄLJUDES LINNA PIIRIDEST, LEIAB VÄRSKE ROHELUSE PETERHOFIST JA PUŠKINOST

Avtovo metroojaama juurest võib istuda bussi peale ning vaid 45 minutiga jõuab omaaegsesse tsaaride residentsi Peterhofi. Venemaa üks kaunimaid pärle ei jäta külmaks ühtegi külastajat. Ahhetama panevad luksuslik loss, elegantsed aiad ja palee eest laskuv merekanali kaskaad kümnete kullatud skulptuuride ja 150 purskkaevuga. Sel aastal avatakse purskkaevud suurejoonelise vaatemänguga 19. mail.

Minnes aga Vitebski jaamast elektrirongiga Puškinosse ning sealt edasi bussiga, avaneb umbes tunni pärast vaade maamõisale, mis kandis 1918. aastani nime Tsarskoje Selo. Sealseks suurimaks tõmbenumbriks on taastatud Merevaigutuba. Arhitekt Bartolomeo Francesco Rastrelli meistritööd, Katariina paleed koos pargiansambliga peetakse üheks Euroopa kaunimaks valitsejaresidentsiks.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris talv-kevad 2018.