Odessa: meie aja Babülon

Text: Anton Popov Published: 15/ nov / 2017

Nagu paljude teiste selle piirkonna linnade, nii on ka Odessa asutamise kohta varaseimad teated juba 5. sajandist eKr, kui siin asus Vana-Kreeka koloonia. Linna kaasaegne ajalugu (samuti selle praegune nimi) pärineb 1794. aastast, kui Vene keisrinna Katariina Suur lasi vallutatud Türgi kindluse kohale uue linna ehitada. Tal oli tavaks varem Türgile kuulunud kohtadele kreekapärane nimi anda ja nii saigi Odessa nime iidse Kreeka koloonia Odessose järgi. See oli arheoloogiline viga: mõni aasta hiljem avastati tegelik Odessos hoopis teises kohas – Varna linna lähedal Bulgaarias. Mitteametlik versioon, mida ajaloolased kinnitanud ei ole, väidab, et „Odessa” tuli prantsuse fraasist „assez d’eau” (piisavalt vett), mida Katariina oli kogemata teistpidi lugenud.

Odessa on alati olnud väga kosmopoliitne linn. Tõenäoliselt oli see algusest peale nii mõeldudVaadakem juba Odessa ajalugu: selle vallutas Vene Keisririigi teenistuses olnud katalaani-iiri päritolu Hispaania aadlik José de Ribas; selle asutas Saksamaa juurtega Vene valitseja Katariina Suur; ehitas Belgia arhitekt François Sainte de Wollant ning selle esimene kuberner oli pärast revolutsiooni Prantsusmaalt põgenenud ja Venemaal asüüli saanud Armand-Emmanuel du Plessis de Richelieu. 

Pole ime, et Odessal on välja kujunenud oma vene dialekt, mida on mõjutanud ukraina, jidiši, moldova, prantsuse, kreeka, itaalia ja hispaania keeled. Sajad Odessast pärinevad idioomid on saanud vene keele osaks ning Odessa anekdoodid kaasaegse vene folkloori selgrooks. Odessa võistkonnad on läbi aegade olnud tuntud Nõukogude Liidu ja Venemaa huumorisaate KVNi (Lõbusate ja Leidlike Klubi) võitjad. Nõukogude tsensuuri tõttu 1972. aastal keelatud ja 1986. aastal taas lubatud saade sai popkultuuris üheks Perestroika ja Glasnosti peamiseks sümboliks ja jookseb Venemaal tänaseni. 

Odessa 3

Ajalooline keskus

Ronige üles 192-astmelisest Potjomkini trepist, mis esineb ka maailmakuulsas filmiklassikas Lahingulaev Potjomkin (1925). Nautige jalutuskäiku Primorski puiesteel ja visake pilk peale linna armastatud valitseja de Richelieu kujule. Hingake sisse ajaloolist revolutsioonide- ja tsaarideaegset Odessa õhku. Hoolimata kõigist eelmise sajandi uuendustest on vanad hooned siin hästi säilinud ja tõstnud Odessa ajaloolise keskuse UNESCO maailmapärandi esialgsesse nimekirja. 

Odessa 5

Deribasivska ja selle ümbrus

See tänav näitab tõelist elu Odessa linna ametliku fassaadi taga. Siin on palju kohvikuid ja restorane igale maitsele ja rahakotile ning elu keeb 24/7. Jätke endale aega piiluda ka Deribasivskat ümbritsevatele tänavatele. Seal kuulete omapärast Odessa dialekti (ja võimalik, et ka natuke jidiši keelt) ning näete kohalike elu. Rohkem kui kaks sajandit olid need väikesed sisehoovid lõputu huumori, tarkuse ja legendide allikaks ning avaldasid omakorda tugevat mõju Ukraina, Venemaa ja Nõukogude Liidu kirjandusele ning popkultuurile. Isegi kui te ei räägi vene keelt, hindate kindlasti siinset õhkkonda. Kuid kiirustage, sest vana, hellitavalt Odessa-mamaks kutsutava linna viimased tunnistajad ei pruugi siin ilmas enam kaua olla ja nende kodud võivad peagi muutuda uhketeks kaasaegseteks ehitisteks. 

Privoz

Ligi saja-aastane hiiglaslik toiduturg on suurepärane koht kohalike hõrgutiste ja elu kogemiseksProovige kindlasti kuulsaid Odessa kilusid ja pange proovile oma kauplemisoskused, mis on kohalike jaoks omaette kunst. 

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis 2017