Maailmatasemel suusapuhkus Skandinaavias

Text: Piia Õunpuu Photos: Visitnorway.com, SkiStar, Nils-Erik Bjørholt / Visitnorway.com, Tuukka Ervasti, Salen CC, Terje Rakke / Nordic Life Published: 30 / nov / 2017

Eesti on kuulsusrikkalt tasane riik ning hiljutised talvedki on lume poolest tagasihoidlikuks jäänud, mistõttu võtavad paljud talverõõmude nautimiseks ette suusareisi Kesk-Euroopasse, kus ootavad kõrged Alpid ja rahvarohked suusakeskused. Tegelikult tasub lumeigatsusele leevendust otsida hoopis lähemalt – Skandinaavia suusakuurordid on tihti rahulikumad ja kodusemad, kuid ei tee radade kvaliteedile mingeid järeleandmisi. Samuti uhkustavad Rootsi ja Norra kuurordid lumegarantiiga, sest erinevalt aina soojemaks muutuvate temperatuuridega Kesk-Euroopa mäetippudest kestab Skandinaavias lumine talv novembrist aprilli lõpuni.

Maailmatasemel suusapuhkus Skandinaavias Virmalised Norra Folgefonna Snowboard and Ski Camp Norway Nordica FlyNordica Photo Unsplash Vidar Nordli Mathisen
Maailmatasemel suusapuhkus Skandinaavias Virmalised Norra Northern lights Norway Nordica FlyNordica

Seejuures on võimalus taevas värvilisi virmalisi näha või mäejalamile jõudes sooje kaneelipirukaid nosida vaid mõned kirsid tordil, miks järgmise suusareisina Skandinaavia kuurorte eelistada!

Põhjamaisest loodusest ümbritsetud kuurortides jätkub tegevusi ka neile, kes suuremad mäesuusatamise sõbrad ei ole. Iga suuremat suusakeskust ümbritsevad mitmekümne kilomeetri pikkused murdmaasuusarajad, mis kulgevad maalilistel mäenõlvadel ja pakuvad vaateid, millega on raske konkureerida. Aktiivse puhkuse võimalusi on teisigi – paljud kuurordid pakuvad matku lumeräätsadel, kelgusõitu koerarakendiga ning adrenaliinijanustele ka heli-skiing’ut ehk mäetipust laskumist, mis algab helikopterilt. Tähelepanuväärne on seegi, et enamik kuurorte lubab alla kuueaastased lapsed nõlvadele tasuta, ainsaks tingimuseks on see, et väikestel suusasõpradel peab kiiver kindlalt peas olema.

Maailmatasemel suusapuhkus Skandinaavias Are Sweden Nordica FlyNordica 980x800

Rootsi suurim suusakuurort Åre

Erinevalt paljudest teistest, mis on Skandinaavia poolsaarele hoolikalt peidetud ja populaarsed pigem kohalike seas, on Åre kogunud kuulsust ka mujal. See Põhja-Rootsi kuurort on valitud mitu korda Euroopa parimate suusakuurortide hulka, samuti on Åre võõrustanud mäesuusatamise maailmameistrivõistlusi ja maailmakarika etappe.

Åre kuurort ühendab kolme suuremat küla ja suusakeskust – suurim neist ongi Åre, mille mitmekülgsed nõlvad sobivad pea kõigile. Årest vähem kui kümne kilomeetri kaugusel asub Duved, kust leiavad mõnusalt kulgeva nõlva igasuguste raskusastmetega harjunud suusatajad. Peamiselt lastele ja algajatele mõeldud Åre Björneni suusakeskuses saavad osavamatest suusatajatest eraldatud radadel esimesi katsetusi teha nooremad pereliikmed.

Kuigi Åre on loonud eriti soodsad puhkusevõimalused lastega peredele, ei tasu karta, et kuurordis korralik ööelu puuduks. Vastupidi – Åre on väheseid kuurorte Skandinaavias, mille after-ski võimalusi peetakse võrdväärseteks Alpide glamuurse atmosfääriga.

Åre asub Norra Trondheimi lennujaamast mugavalt vähem kui 150 kilomeetri kaugusel, lennujaama ja suusakeskuse vahel sõidab transfeer. Pileteid saab broneerida aadressil www.flygtaxi.se.

Suusahooaeg kestab lume olemasolul novembrist 1. maini, kõrghooaeg on Åres 20. detsembrist 5. jaanuarini, 8. veebruarist 9. märtsini ja 24. märtsist 6. aprillini. Siis peab arvestama ka kallima piletihinnaga. Muu hulgas kehtib Åres lumegarantii, mis tähendab, et alates 17. detsembrist peaks seal olema piisavalt lund, et avatud oleks vähemalt 10 nõlva. Kui lund ei ole, on klientidel õigus juba tehtud broneeringute eest raha tagasi saada.

Kolme päeva mäepileti hinnad üheks nädalavahetuseks algavad 120 eurost, noortele ja eakatele alates 95 eurost. Mäepilet nädalaks maksab vastavalt alates 200 ja 160 eurot.*

Åres on 89 nõlva, kuhu viib 41 tõstukit. Sealhulgas 18 rohelist, 34 sinist, 30 punast, 4 musta ja 3 punast/musta nõlva. Kokku on Åres ligikaudu 101 kilomeetri jagu laskumisi, neist pikim 6,5 kilomeetri pikkune. Kõrgeim hooldatud lumega punkt Åres on 1274 meetri kõrgusel merepinnast.

SALEN 980X500

Peresõbralik suusakeskus Sälen

Sälen on rootslaste seas populaarne suusakeskus, mis meelitab peresõbraliku atmosfääriga. Seal on parajalt võimalusi keskmise tasemega rahulikele suusatajatele ning igal nõlval on ka mitu lasterada, mugavate nööptõstukite ja lihtsate, kõigile jõukohaste roheliste ja siniste laskumistega.

Lisaks suusatamisele on Sälenis peredele rohkelt lisategevusi, näiteks saab mäepileti siduda Experiumi veekeskusega ning käia pärast pikka mäel veedetud päeva hoopis veetorudest alla laskmas või soojades mullivannides mõnulemas. Laste suureks lemmikuks saab kindlasti Hundfjälleti Trollide küla (Trollskogen). Sellel põneval rajal kohtuvad lapsed enam kui 700 põneva rääkiva puukujuga. Kõige põnevam on elukatele külla minna õhtuti, kui metsa valgustavad tuhanded värvilised tuled, mis teevad kogu matka veelgi müstilisemaks.

Sälenisse jõudmiseks on hea alustada Stockholmi lennujaamast. Mugavaim on võtta lennujaamast rendiauto ning kuurordisse ise sõita, eriti juhul, kui reisiseltskonnas on ka väiksemad lapsed, kellele pikk bussisõit või ümberistumisega kohalik lend nii hästi ei sobi.

Säleni suusahooaeg algab hiljemalt detsembri alguses ning kestab aprilli lõpuni. Sälen on samas ketis Åre suusakuurortiga, seega on ka kallima piletihinnaga kõrghooaeg seal samal ajal kui Åres. Ka Sälenis kehtib lumegarantii: kui 17. detsembriks ei ole avatud vähemalt 12 nõlva, võivad juba broneeringu teinud kliendid oma raha tagasi küsida.

Sälenis on 102 nõlva, kuhu viib 87 tõstukit. Sealhulgas 35 rohelist, 22 sinist, 28 punast, 14 musta raskususastmega nõlva ja 3 pargirada.  Kokku on Sälenis ligikaudu 82 kilomeetri jagu laskumisi, neist pikim 1,8 kilomeetri pikkune. Kõrgeim hooldatud lumega punkt Sälenis on 860 meetri kõrgusel merepinnast.

Kolme päeva mäepileti hinnad üheks nädalavahetuseks algavad 108 eurost, noortele ja eakatele alates 85 eurost. Mäepilet nädalaks maksab vastavalt alates 177 ja 142 eurot.

Geilo

Norra vanim suusakuurort Geilo

Geilo loomise eest võib tänada Oslot ja Bergenit ühendavat raudteeliini. Tänu raudteele, mille ääres Geilo asub, on sinna mugav saabuda just rongiga otse lennujaamast, nautides kolme ja poole tunni pikkuse sõidu ajal kauneid vaateid Norra puutumata loodusele. Kuurordi keskus, ajalooline 2300 elanikuga idülliline väikelinn, asub kahe rahvuspargi piiril, muutes kogu õhustiku looduslähedaselt rahulikuks.

Geilo on siiski enamat kui pelgalt suusakuurort, ühendades ühe korraliku talvepuhkuse võimalused. Mäenõlvad on lauged ning sobivad hästi algajatele ja harrastajatele, samuti on seal üle 200 kilomeetri pikkused hinnatud murdmaasuusarajad. Lastega on tore külastada Langedragi loodusparki ning teha pai põhjapõtradele, tutvuda ilveste, polaarrebaste, huntide ja teiste Norrale iseloomulike loomadega.

Siiski on mõeldud ka adrenaliinijanustele, nimelt on Geilos ühed maailma parimad võimalused kiting’u harrastamiseks, ehk siis suusatamiseks või lumelauatamiseks, olles ühendatud tuulelohe külge.

Geilost sõidab läbi Oslo-Bergeni raudteeliin, mistõttu on see üks mugavamaid variante linna jõudmiseks. Samuti sõidavad kuurordisse otsebussid Oslo lennujaamast. Kuurortis on 39 erinevat nõlva, mille hulgast leiab sobilikke siniseid ja rohelisi laskumisi nii lastele kui ka musta märgistusega nõlvasid ekstreemsematele suusatajatele. Kokku on Geilos 35 kilomeetrit erinevaid laskumisi, kuhu viib 22 tõstukit. Suusahooaeg kestab tavaliselt novembri keskpaigast aprilli lõpuni, kuid esimesed pargid on treeninguteks avatud juba alates septembri lõpust.

Päevapilet maksab täiskasvanule umbes 45 eurot, õpilasele ja eakale 36 eurot, nädalapilet vastavalt 200 euro ringis täiskasvanule ning 158 eurot õpilastele ja eakatele.

skiing oppdal norway 2 1 50d63ab1 b5d4 4517 8d5d be2a9813edd2

Filmilikud laskumised ja puuderlumi Oppdalis

Oppdal on Trondheimi lähedal asuv 6000 elanikuga väikelinn, mille ääres asuvad võimsad nõlvad köidavad peamiselt julgeid mäesuusatajaid ja lumelaudureid, samuti leiavad sealt häid radu kirglikud murdmaasuusatajad. Oppdali ümbruse nelja mäge iseloomustavad pikalt kulgevad järsud laskumised, mis teevad sellest eriti atraktiivse koha off-piste harrastajatele. Lumi püsib tänu karmile põhjamaisele kliimale puuderjas veel mitu päeva pärast sadu ning filmilikult ekstreemsed laskumised saavad sealsetel nõlvadel tõeks.

Oppdalis  ootab suusatajaid ja lumelaudureid 46 erinevat nõlva, kogupikkusega 56 kilomeetrit. Enamik neist on lihtsamad sinise tähistusega nõlvad, kuid Oppdali tõmbenumbriks on hoopis musta tähistusega vaba lumega hooldamata nõlvad. Kokku teenindab suusatajaid 18 tõstukit. Nõlvade kõrgus merepinnast jääb Oppdalis 585 ja 1300 meetri vahele.

Päevapilet maksab täiskasvanule 44 eurot ja noorukile 36 eurot, nädalapilet vastavalt 197 ja 154 eurot. Kuivõrd Oppdal on pigem kohalikele suunatud vähem populaarne kuurort, võib ka suhteliselt kindel olla, et mäesuusatada saab suhteliselt rahulikult igal ajal. Hooaeg avatakse 18. novembril ning tavaliselt kestab see aprilli lõpuni.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2017