Linnuvaatlus? Ei, lennuvaatlus

Text: Taisi Kõiv Photos: Nordica Published: 4/ veebr / 2018

Lennukite hingeelust ei tea tavainimene suurt midagi. Lennundus on spetsiifiline ala, milles orienteerumine nõuab omajagu teadmisi. On aga neid, kes imetlevad neid hiiglaslikke metall-linde ja nende mudeleid, püüavad neid taevasse vaadates eristada ning jäädvustavad neid ka pildile. Täpselt nagu ornitoloogid vaatlevad pärislinde. Sellised inimesed on lennuvaatlejad.

CRJ900ER

LENNUNDUSENTUSIASTID

on lennukeid ja muid õhu- sõidukeid jälginud juba nende leiutamisest alates, kuid tõe- liseks hobiks on seda pidama hakatud alles 20. sajandi teises pooles. Seega on tegu suhteliselt noore alaga, kuid seda tasub igaühel proovida. Kas või korra.

Lennuvaatluses kehtivad mitmed kirjutamata reeglid, et kõik oleks ohutu nii vaatlejale kui ka keskkonnale, kus ta viibib. Vaatleja peab olema alati teadlik teda ümbritsevast keskkonnast. Kui tegu on näiteks eramaa või piiratud alaga, ei ole pildi pärast kuskil salaja ringi hiilida kuigi mõistlik. Et lennujaamad on väga turvatud paigad, taotleb tark ja kogenud lennuvaatleja endale probleemide vältimiseks neis liikumiseks loa.

Lennuvaatleja pole niisama lihtne olla. Selleks, et soovitud lennukist pilti saada, tuleb välja selgitada, mil- liselt rajalt ja mis kell lennuk liikuma hakkab. Ikka selleks, et õige kaameranurk valmis seada. Kõrgema klassi vaatlejad kasutavad lennukite liikumise jälgimiseks ka erinevaid seadmeid, mis võimaldavad määrata lennuki asukohta ja näha nende liikumist. Liikumislubadega vaatlejad pääsevad lennukitele hirmuäratavalt lähedale ning nii saavad nende jäädvustuste kaudu sellest hobist osa ka kõrvaltvaatajad.

KUIDAS HAKATA LENNUVAATLEJAKS?

Kõige lihtsam on minna lähimasse lennujaama ning leida endale parim koht lennukite pildistamiseks. Fotograafia mõistes kindlaid kriteeriume ei ole – jäädvustada võib nii õhkutõusu, maandumist, seisvat lennukit või mida iganes, mis pähe tuleb. Kui lennuvaatluse vastu tekib suurem huvi, on mõistlikum hakata lennukeid tuvastama, otsides eristavaid tunnuseid, milleks enamasti on lennuki suurus, mootori asukoht, tiiva kuju vms. See, milline on kaasaskantav varustus, on igaühe enda teha. Kui tahate lihtsalt erinevaid lennukitüüpe vaadelda, siis piisab vaid paberist ja pastakast. Ent kui on soov neid ka üles pildistada, siis – olenevalt valitud lennujaama liiklustihedusest – võiks peale kaamera olla kaasas ka teine mälukaart. Kui on plaanis vaadelda lennukeid terve päeva, siis soovitavad kogenumad vaatlejad haarata kaasa ka tooli, binokli, termosetäie teed ja võileivad, et oleks mõnusam ja nälg ei näpistaks.

JAGA OMA PILTE KA TEISTEGA

Igal vaatlejal on pildistamiseks oma viis: kes teeb seda kaugelt, kes õhust, kes maapinnalt. Võimalusi on palju. Selleks, et oma tööd ka teistele huvilistele nähtavaks teha, on lennuvaatlejad loonud oma piltide jagamiseks erinevaid keskkondi. On ka neid, kes selleks eraldi sotsiaalmeediakontot peavad. Et sellest hobist paremat ülevaadet saada külastage kindlasti lehte www.planespotterpro.com ning avastage lennuvaatluse imeline maailm. 

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2017.