Hamburg - vaba ja vallatu

Text: Mariliis Pinn Published: 28/ jaan/ 2018

„LAEVANDUS, kaubandus ja sajanditepikkune sõltumatus on hamburglasi aastasadu vorminud. Nad on reserveeritud, sõbralikud ja väärikad,” ütleb 30 aastat Hamburgis elanud eestlanna Regina Rõmmerga.

Hamburg Germany Nordica 980x500

 „„Hanseatisches Understatement” on Hamburgi bürgeri tunnusmärk, see tähendab, et asjad, mis siinseid linlasi ümbritsevad ja ehivad, ei tohiks olla säravad ega silmatorkavad, aga võiksid kindlasti olla väga kallid ja väärtuslikud,” lisab ta. Olgu siis tegemist automargi või ülikonnakangaga. Hamburglased tunnevad uhkust oma linna ja selle õhustiku üle ning peavad Hamburgi majesteetlikult maailma väravaks. 

Hamburg, Saksamaa suuruselt teine linn oma ligi 1,8 miljoni elanikuga näib esmapilgul hoomamatu, kuid lähemal tutvumisel selgub, et kõik külalisele oluline on käe-jala juures – otse linna südames: tipptasemel kultuur, võrratud muuseumid, sajanditevanune arhitektuur, suurepärane köök ja kuulus ööelu. „Hamburg ongi justnagu tavaline, aga siiski eriline linn, sest siin pole ühte suurt vaatamisväärsust, ent linn ise on suur vaatamisväärsus. Eriti kesklinna ja selle ümbruskonda on kõige parem avastada jalgsi kõndides,” juhatab Regina. Pole saladus, et Hamburg on vastuoluline ja tal on mitu nägu, mis aga harmooniliselt, üksteist segamata kõrvu eksisteerivad. Hamburg on miljonäride linn oma suursuguste villadega, aga siin on ka kergelt räämas St. Pauli linnajagu ning muidugi maailma kuulsaim ja patuseim tänav – Reeperbahn.

Elphilharmonie Hamburg Germany Nordica 980x500

KEVADE HITT.

„Ka sellel talvel ja kevadel on eriline vaatamisväärsus Elbphilharmonie. Eelmise aasta 11. jaanuaril pidulikult avatud kontserdimaja on väga särav ja silmatorkav,” kiidab Regina Hamburgi uut maamärki. Avakontsertidel ette kantud esimene pala oli Benjamin Britteni „Pan”, kus soleeris Eestist pärit oboemängija Kalev Kuljus, kes töötab Elbphilharmonie orkestris juba 14 aastat. Elbphilharmonie on hoone ülivõrdeis ja seadnud endale eesmärgi saada kümne parima kontserdisaali hulka maailmas. Eeldused selleks on head: nii suurejooneline arhitektuur kui ka unikaalne akustika. „Hamburglased kutsuvad oma kontserdimaja hellitavalt „Elbphiks”,” täpsustab Regina. 

Elbphilharmonie on loonud Šveitsi arhitektid. Kontserdimaja on ehitatud Hamburgi ajaloolisse laohoonesse, milles ladustati kakaod, teed ja tubakat. Säilinud on ajaloolise hoone iseloomulik struktuur ja fassaad. 20 000 ruutmeetri laopinna asemel on nüüd aga kontserdi- ja konverentsisaalid, restoranid, parkla ja muud ruumid. Konserdipiletid on pikaks ajaks välja müüdud, aga Regina soovitab kindlasti külastada vaatlusplatvormi 4000 ruutmeetri suurust plaza't, kuhu pääseb tasuta. Sealt avaneb 360-kraadine vaade sadamale, Elbele ja kogu linnale.

Landungsbruecke Hamburg Germany Nordica 980x320

NEID LIHTSALT PEAB NÄGEMA.

Ilma sadamapiirkonnas käimata pole keegi õiget Hamburgi näinud. „Viin oma külalised alati sadamasse (Landungsbrücke). Kohustuslik on väike tuur Elbel. Soovitan osta päevapileti, mis maksab umbes seitse eurot, ja sõita ühiskondliku transpordi alla kuuluvate laevadega Finkenwerderisse ja tagasi,” pakub eestlanna võimalusi linna veidi kaugemalt imetleda. Ja kus siis veel, kui mitte sadamas tunned, et Hamburgis oleksid nagu sattunud mereparadiisi. Mere lõhn, laevad, kajakad,  kraanad, konteinerid ja vilgas elu sadamakaidel.

Sadamast kiviviske kaugusel on Vana Elbe tunnel ja seegi on paik, kuhu Regina oma külalised alati viib. Saksa ehituskunsti tõeline ime, mis ehitati üle saja aasta tagasi suruõhu abil jõe alt läbi, et lühendada tööliste teekonda jõe vastaskaldale. Hamburgi oluline maamärk on Speicherstadt – ajalooline laolinnak sadamas, üsna kesklinna ääres. Seda on tituleeritud ka kogu maailma kaubamajaks, mis oma sisult on maailma suurim laopiirkond. Eriti atraktiivseks muutub see ööpimeduse saabudes, mil valgustatud arhitektuuripärlid uhkelt särama löövad. Speicherstadtis asuvad paljud kuulsad muuseumid: Saksamaa turistiatraktsioon number üks Hamburgi Miniatuurne Imedemaa, tollimuuseum ja Hamburg Dungeon, kus etendatakse tõetruult linna ajaloolisi sündmusi. Speicherstadt ja Kontorhausviertel said aasta eest UNESCO pärandi tiitli.

VOLBRIÖÖ JA REEPERBAHN.

„Kui satute Hamburgi aprilli- ja maikuu vahetumisel, pole pääsu volbriööst, mis kannab nime „Tanz in den Mai”. Suur tantsimine toimub 30. aprilli öösel vastu 1. maid,” ütleb Regina. Kõik lähevad klubidesse tantsima. Kuulsamad ja kuumemad ööklubid asuvad Reeperbahnil ning neile, kes tahavad nautida melu, küll üpris siivutut, on elamused kindlustatud. Regina tütar Lotta soovitab külastada Reeperbahni lähedal asuvaid Halo ja Clockersi baare. Väga populaarne on pühapäeva varahommikul minna klubist otsejoones vanale Kalaturule (Fischmarkt). Seal kaubeldakse nii angerja kui ka värvilise traadiga, saab värskendavat hommikukohvi ning kaupmeeste kisa ehk turumüügistiil ja rahvamass on lausa omaette legendaarsed vaatamisväärsused. Kell 10 pannakse turg kinni, sest siis algab jumalateenistus.

OSTLE JA NAUDI.

Šoppamisvõimalusi on Hamburgis tuhandeid, kesklinnas Mönckerbergstrassel on H&M-id, Zarad ja muud „tavalisemad” brändid. Eksklusiivsemad kaubamärgid on koondunud Neue Wallele. „Mina olen täikade fänn ja soovitan laupäeviti ilusa sooja ilmaga mõnda vanakraamiturgu külastada,” pakub Regina. Rohkem infot leiad www.hamburg.de/flohmarkt. Noorte hulgas on näiteks väga populaarne Schanzenvierteli piirkonnas asuv vanakraamiturg. Seal asub sõjaajast jäänud varjend „Bunker”, mida on huvitav päeval vaadata ning hilisõhtul saab seal asuvas klubis Übel&Gefährlich (www.uebelundgefaehrlich.com) pidutseda.
Samas piirkonnas asub ka Rindermarkthalle, kus on palju väikesi toidupoekesi, pagariärisid,lihakarne. Noored eelistavad kohvikuid nagu Berliner Betrüger, Kafee Stark ja Yokomono. Veel soovitab Hamburgis elav ja töötav eestlanna pärast täikal käiku endast koos reisikaaslasega teha fotoautomaadis neljapildiline mustvalge pildirida nagu vanal heal ajal. See maksab kaks eurot ja on külaliste seas ülipopulaarne.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris kevad 2017.